חותם תגר

חותם תגר – לא רק ספר…

מאת: שמוליק תגר.

אין ויכוח, היו הרבה יוצאי דופן במשפחתנו, חלקם מאוד אמיצים, חלקם  התברכו בבניית בתי כנסת, יש כאלה שהשאירו עבודות אמנות, כאלה שמדפיסים היסטוריה לשמה ויש לנו גם ממציאים ויוצרי חדשנות. השנים ההן בהן נאבקה המדינה וארץ ישראל על קיומה גרמו להרבה אנשים בארץ לעשות וליצור מעל ומעבר, בחיפושי אחרי היוצא דופן, המיוחד והשונה בין בני המשפחה עליתי על כל מיני חפצים, אירועים, המצאות ויזמות אותן איננו מכירים, אנסה להציג חלק מהם  בעמודים אלה בחיוך ובקריצה למען הדורות הבאים…

החמור של דודנו יוסף בצילום נהדר מיוון עם תיק של חברת אולימפיק אירווייז שאותה ניהל בירושלים. בצילום עולה הדוד להר אולימפוס לא רחוק מסלוניקי.
האופניים של דודנו ברוך, בצילומים רבים ניתן לראות אותו רוכב עליהם, מטייל איתם, נראה שזה היה כלי התחבורה הראשי של אותם ימים.
כסא הנוח של דודתנו שושנה בחוף תל אביב, בצילומי חוף רבים אנו מגלים סוג זה של כסאות עץ וברזנט ונראה שדודתנו אהבה לשבת בהם בביקורה בים.
אולרו של דוד יוסף, מסתבר כי כל חיל בריטי קיבל בעת הגיוס אולר שימושי צבאי שמספרו S.S.P והוא משנת 1941.
המקל המפורסם של סבא שמואל, אין ויכוח שהוא כמעט ולא נשען עליו, הוא שימש יותר כאביזר בטיחותי בשנותיו האחרונות בהליכה ברגל לבית הכנסת ולמכולת, את ראש האלומיניום הכין למקל בנו המסגר חזקיה.
צלב הברזל דרגה שניה שהוענק לקולונל אברהם תגר שזכה במספר עיטורים ממלך בולגריה ונחשב לגיבור מלחמה בולגרי.
שלט הרחוב לזכרו של סבא שמואל וסבתא סולטנה מייסדי תל אביב המוצב באחד הרחובות ביפו.
שלט רחוב להנצחת הציירת העברית הראשונה של תל אביב דודתנו ציונה תג'ר המוצב ביפו.
מגילת אסתר המשפחתית, העשוייה כסף וזהב העוברת בירושה לבני המשפחה ששמם מתחיל בשמואל או בחזקיה (לפי הוראת סבא שמואל).
הרדיו "המפורסם" של הדודה ציונה שהיה רוב הזמן ב"סלון" ברחוב פינסקר בת''א והשמיע נעימות של המזרח התיכון.
מפצח האגוזים או ה"קרוקודיל" (תנין) של דוד חזקיה, כשעבד במגן צ'טווד בצריפין, יצק הדוד תנינים כאלה שעסקו בפיצוחם של אגוזים וחילק אחד לכל אחד מאחיו ואחיותיו, לא רבים נשארו.
בית הכנסת "שערי ציון" בנווה צדק שנוסד בשנת 1912 (סמוך לסוזן דלאל) הוקם בהשתדלותו של שמואל טאג'יר ושל סבי השני משה אשולין. במקום התפלל 27 שנים הרב המפורסם בן ציון מאיר עוזיאל שהיה "החכם באשי" לעיר יפו, על הקיר תלוי לוח שיש עליו מוזכרים שני חבריו של סבא שמואל: שמואל כהן יוחננוף ובכור פפולא, המעניין הוא שסבא גם הנציח על גבי לוח זה את בתו האהובה מרים שנפטרה בדמי חייה.
המצבה המפורסמת בשדרות רוטשילד שהוקמה בשנות החמישים ועליה כתובים שמות כל המשפחות של מייסדי תל אביב, שמו של סבא שמואל הוא השישי מלמעלה בטור האמצעי.
המקלע האוסטרי הכבד "שוורצלוזה" היורה מאות קליעים ומקורר מים, דודנו אברהם איכר היה מהבודדים בהגנה שידע להרכיב ולתפעל אותו, בתמונה אברהם והמקלע בציור נהדר של דוד תגר.
ה"נרגילה" של סבא שמואל שהשתמש בה בעיקר בצעירותו עד שעבר לעישון סיגריות "דפנה".
"דרך ארץ" – אלבום הציורים שיצא לאור ב-2017 ובו ציוריו של בן דודנו אברהם כץ עוז.

שמן הזית ממשק תגר הוא שמן כתית מעולה והוא בא מכרם הזיתים של משפחת תגר הנמצא במושב אביחיל שבעמק חפר. מסיק הזיתים במשק תגר מתבצע על-ידי מנערת מכנית, בסביבות החודשים נובמבר – דצמבר כל שנה. בן דודנו דני אומר כי הוא מייצר את השמן בכבישה קרה, כלומר בטמפרטורה שאינה עולה על 30 מעלות, השמן שהופק בבית הבד עובר סינון לפני הכנסתו למיכלי הנירוסטה שבמשק ומאוכסן במשק תגר, שם הוא נשמר בתנאים מבוקרים, עד למזיגתו לבקבוקים ופחיות.

מ.א.88712 - סג"מ תגר ישעיהו יוסף 1948 חיל האוויר של ישראל.
פוסטר שהופק בשנת 1947 ע''י הסוכנות היהודית, האומר " המאבק - תגר"
הכסא העתיק מביתו של סבא תג'ר בשדרות יפו-ת''א.
עץ המשפחה הראשון ששרטט דודנו ברוך בשנת 1983
עץ המשפחה האחרון ששרטט בן דודנו שמוליק בשנת 2017.
ספר המשפחה הראשון של דוד ברוך משנת 1983.
שלושת ספרי החותם שערכו שמוליק ודוד.
הרובע הערבי ביפו 1926 ציונה תג'ר

השארת תגובה