דבי מרגלית

דבי מרגלית ציירת-אמנית ירושלמית נשואה לאראל מרגלית בנה של מיקי (מרים) סלומון ונכד למרים איכר (טאג'יר). "ציוריה של דבי מרגלית, המתארים חללי-פנים, דמויות וקומפוזיציות של טבע דומם, מעוררים עולם מלא של רגשות מורכבים ושל יחסים בין-אישיים. בדידות, אירוניה, געגועים, רוך, חברות, הם כמה מהלכי-הרוח העולים בעבודות אלה. על בדים מונומנטאליים, כמו גם זעירים, מביעה מרגלית את ארעיות החיים כמו את המסתורין הטבוע בהם. עבודתה מיוחדת בכך שהיא מתעקשת להישאר בתחומי הסטודיו, בניגוד ליציאה אל הטבע, או אל הסביבה האורבנית שבחוץ. העבודה נשענת על שתי מודליסטיות אהובות ועל קבוצה מצומצמת של אביזרים, רהיטים וחפצים; בעזרתם יצרה מרגלית גוף-עבודה מגוּון חזותית, מעורר רגש, מרתק ודרמטי למראה. באורח פרדוקסלי, הגבלת מבחר מושאי-הציור בחלל הסטודיו המתוחם נותן למרגלית את החירות לגלות טווח רחב של רגשות ומגוון אינסופי של שינויים דקים באור ובאווירה. המוטיבים החוזרים ונשנים – חלונות, מראות, כני-ציור, דוגמניות והאמנית עצמה – מהווים הרהור מתמשך אודות פעולת ההתבוננות כמו על מלאכתו של הצייר. התבוננותה הממוקדת במושא ציורה ותהליך תרגומו אל הממשות הפיזית, החומרית, של הצבע על הבד, כדי לגלות היבטים בנפשו וברוחו של האדם, מונח ביסוד עבודותיה של מרגלית" (כותבת אוצרת התערוכה אמילי בילסקי).

מסבירה דבי מרגלית: "בתהליך ההתבוננות הממושכת והאינטנסיבית אני מוצאת את התמונה. הציור מהווה עדות לתהליך ההתבוננות והחיפוש. אני רוצה שהציור יהווה עולם נפרד ולא ייצוג אשלייתי של האובייקטים לפני. אווירה מסוימת והכרה איטית של האובייקטים שנצפו על-ידי, שלפעמים לא ניתן יהיה לזהותם כלל. הייתי רוצה שהמתבונן יימשך לתוך רצף צבעים וצורות מסוימים באופן דינאמי של התבוננות. יש מתח בין הרצון לתאר את מה שלפני – לתפוס את המשקל והאור והצבע המייחדים את הסיטואציה מולי, לבין הרצון שלי לברוח מהאובייקטים המוכרים שאני מתבוננת בהם לאמירה שלמה משלי. אני מוצאת בעבודה שלי קונפליקט בין הצורך לצייר תמונה ברורה לבין הצורך ליצור מציאות שאינה מוכרת; או הצורך לומר דבר ברור מול הצורך להתבונן ולשקף ואולי לתת משמעות חדשה למשהו נצפה."

דבי החלה את לימודי הציור אצל הציירת רורי אלוויס ואצל הצייר ג'ורדן וולפסון בירושלים, המשך לימודיה היו ב – New York Studio School of Drawing Painting and Sculpture. (2001-2005) שם למדה באטלייה של גרהם ניקסון וסיימה תואר MFA. היא הציגה תערוכות יחיד בגלריה של New York Studio School, New York  ובגלריית קיבוץ נען, בחלון שץ, ובגלריה ארט ספייס בירושלים.

דבי בסטודיו בירושלים.
דבי יו''ר "בקהילה" עם אראל מרגלית בעלה בכנס ירושלים.

השארת תגובה